20.04.18

"Шкільні й дитячі бібліотеки на допомогу медіаосвіті"

19 квітня у Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки відбулась науково-практична конференція "Шкільні й дитячі бібліотеки на допомогу медіаосвіті", організована бібліотекою спільно з управлінням освіти Херсонської міської ради. В роботі конференції взяли участь працівники шкільних і дитячих бібліотек Херсона і Миколаєва.
Програма НПК
З вітальним словом до учасників НПК звернулись Думинська Світлана Віталіївна, директор Департаменту культури, туризму та курортів обласної державної адміністрації,
Рубан Руслан Іванович, голова постійної комісії Херсонської міської ради,
Лісова Ганна Валеріївна, директор книготорговельної мережі "Учбова книга", голова Бібліотечної ради ХОБД ім. Дніпрової Чайки. Скориставшись нагодою, Ганна Валеріївна запросила учасників конференції на зустрічі з Наталією Щербою, заплановані на 25 квітня.

Кияновський Артем Олександрович, директор НВК "Школа гуманітарної праці" Херсонської обласної ради, кандидат педагогічних наук, у вступному слові окреслив виклики, з якими стикаються сучасні бібліотеки, наголосив на необхідності пошуку бібліотеками нових форм комунікації з користувачами-дітьми, нових "сфер впливу" у структурі дозвілля дітей цифрової ери, на готовності до перетворень і адаптації своєї традиційної діяльності в новітньому медійному середовищі.
Завершилась вступна частина конференції врученням сертифікатів на отримання книжкових подарунків десяти херсонським шкільним бібліотекам. які були найбільш активними та успішними у навчальному році, що спливає, у співпраці з обласною дитячою книгозбірнею, а також у роботі за проектами "Кібершколярики" й "Основи медіаосвіти: бібліотечна складова". Бардашевська Анна Іванівна, директор бібліотеки ім. Дніпрової Чайки, вручила їх завідувачам бібліотек ЗОШ №14, НВК №15, гімназії №20, СЗОШ №27, ЗОШ №28, ЗОШ №45, НВК №48, ЗОШ №50, СЗОШ №52, ЗОШ №57. 

Власне, саме завершення роботи у корпоративному проекті "Основи медіаосвіти: бібліотечна складова", який реалізували обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки, Центральна бібліотека для дітей Херсонської ЦБС, усі шкільні бібліотеки м. Херсона та бібліотечно-інформаційний центр Школи гуманітарної праці за участі фахівців Національної бібліотеки України для дітей та у партнерстві з освітянськими методичними центрами - Херсонською академією неперервної освіти, методичним кабінетом при управлінні освіти Херсонської міської ради протягом 2013-2018 років, стало приводом для проведення цієї конференції. У доповіді Попової Наталії Федорівни, заступника директора з наукової роботи ХОБД ім. Дніпрової Чайки, були підбиті основні підсумки проекту та завдання подальшої спільної роботи херсонських книгозбірень - дитячих і шкільних - у сфері медіа- та інформаційної грамотності юних користувачів.
Давида Ольга Вікторівна, завідувач відділу бібліотечного прогнозування та інновацій, виступила з коротким оглядом серії майстер-класів - відкритих бібліотечних медіа уроків, проведених шкільними бібліотеками протягом 2017-2018 навчального року за розробками, створеними в рамках корпоративного проекту, а також поділилась окремими прикладами впровадження розробок у бібліотеках Херсонської області, що обслуговують дітей.
Для херсонців-учасників конференції, безперечно, особливо цікавими були виступи колег із сусідньої області.
Щука Наталія Володимирівна, провідний бібліограф Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В.О.Лягіна, поділилась досвідом впровадження занять з інформаційної безпеки у роботу бібліотек Миколаївщини та презентувала розробки своєї бібліотеки, зокрема розміщені у вільному доступі на веб-сайті книгозбірні.
Бондаренко Яна Леонідівна, завідувач відділу інформаційно-комунікативних технологій ЦМБ для дітей м. Миколаєва, запропонувала учасникам огляд власних медіаресурсів бібліотеки ім. Ш.Кобера і В.Хоменка, проклавши "цифровий маршрут" своєї бібліотеки.
На необхідності формування бібліотекарями власної медійної культури, виробленню навичок та звички критично оцінювати інформацію та перевіряти факти й джерела наголосив Картузов Костянтин Миколайович, директор Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва.
Тему власної фахової готовності бібліотечних працівників до медіаосвітньої діяльності продовжила Агачева Юлія Анатоліївна, старший викладач кафедри теорії й методики виховання, психології та інклюзивної освіти КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», кандидат психологічних наук, у виступі "Психологічні аспекти розвитку критичного мислення в роботі зі школярами в медіапросторі".

Медіаосвітнім проектам, реалізовани учасниками медіаклубу "NaVi" - членами учнівського самоврядування й міського учнівського парламенту, був присвячений виступ керівника клзавідувача медіацентру бібліотеки ім. Дніпрової Чайки Ковач Ірини Миколаївни.
Лібіга Лариса Григорівна, головний методист по роботі з дітьми Херсонської ЦБС, поділилась досвідом формування медіаграмотності дитячими бібліотеками міста під час роботи з цільовими групами, гуртками, клубами. 
Про впровадження у практику власної авторської програми "Основи інформаційної культури" для учнів 5-7 класів як курсу за вибором та взаємодію бібліотечного з іншими медіаосвітніми проеками загальноосвітнього закладу йшла мова у виступі завідувача ШБІЦ НВК "Школа гуманітарної праці" Херсонської обласної ради Лихожон Тетяни Володимирівни.
Систему власних веб-проектів, спрямованих на формування читацьких інтересів та медійної культури ліцеїстів, презентувала учасникам НПК Єжова Тетяна Миколаївна, завідувач бібліотеки Академічного ліцею імені О.В.Мішукова при ХДУ,
а Кухаренко Ганна Миколаївна, завідувач бібліотеки Херсонського НВК №15, продемонструвала відеорепортаж із організованого бібліотекою флеш-мобу "Читаючий вагон" та поділилась планами розвитку свого оригінального проекту промоції книги та читання.
Учасники заходу обговорили й схвалили Рекомендації науково-практичної конференції.

***
Літературний театр бібліотеки ім. Дніпрової Чайки запросив гостей бібліотеки на прем'єру моновистави Крижановської Ольги Володимирівни "Проекції долі Миколи Куліша: драма у шести локаціях. Повернення".

Вистава задумана й поставлена як театралізована презентація біобібліографічного веб-ресурсу, над яким завершує роботу колектив бібліотеки. Теплі відгуки про виставу прозвучали по її завершенні із вуст Жайворонок Тетяни Анатоліївни, директора Миколаївської ОБД ім.В.О.Лягіна, і Семілєт Наталії Вікторівни, директора ЦБС для дітей м.Миколаєва.

Підбиваючи підсумки, колеги із двох сусідніх регіонів планували майбутні зустрічі, обмін робочими візитами й досвідом. Адже кожна подібна зустріч не лише збагачує професійно, а і дає можливості для неформального спілкування, для нових знайомств. От і цього разу херсонці зазнайомились із Деміракі Тетяною Валентинівною, методистом навчально-методичної лабораторії управління розвитком регіональної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, і Базовкіною Мар'яною Миколаївною, завідувачем шкільної бібліотеки МСШ "Академія дитячої творчості".

Немає коментарів:

Дописати коментар